Davlat dasturiga oid Farmon loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili”da ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha islohotlar dasturlari va “O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi to‘g‘risida”gi Farmoni loyihasi ishlab chiqildi.
Loyiha keng jamoatchilik muhokamasi uchun www.uzbekistan2030.uz va regulation.gov.uz veb-saytlariga joylashtirildi.
Islohotlar dasturlarida 2026 yil uchun:
– mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish;
– iqtisodiyotni texnologik o‘sish modeliga o‘tkazish,
– yangi mehnat bozori arxitekturasini yaratish,
– ekologiyani asrash va suvdan oqilona foydalanish,
– davlat boshqaruvi va sud-huquq tizimini takomillashtirish yo‘nalishlari bo‘yicha muhim islohotlar nazarda tutilgan.
Islohotlar dasturlari aholi tanishib chiqishi uchun qulay va ixcham shaklda tayyorlangan bo‘lib, Davlat Rahbari tomonidan ilgari surilgan tashabbuslar to‘g‘ridan-to‘g‘ri amal qilish mexanizmi va yil yakuni bo‘yicha erishiladigan aniq natijalari bilan bayon etilgan.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturida 2026 yilda Strategiyada belgilangan maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish uchun mo‘ljallangan amaliy chora-tadbirlar, har bir soha kesimida ishlab chiqiladigan normativ-huquqiy hujjatlar va strategik islohotlarni nazarda tutuvchi qonunchilik hujjatlari loyihalari ro‘yxati nazarda tutilmoqda.
Farmon loyihasi 2026 yil 1 fevralga qadar keng jamoatchilik va ekspertlik muhokamalaridan o‘tkaziladi.

Разработан проект Указа Президента Республики Узбекистан «О программах реформ по приоритетным направлениям и Государственной программе по реализации Стратегии «Узбекистан – 2030» в «Год развития махалли и всего общества».
Проект размещен для общественного обсуждения на веб-сайтах www.uzbekistan2030.uz и regulation.gov.uz.
В программах на 2026 год предусматриваются важные реформы по следующим направлениям:
– развитие махалли и всего общества;
– перевод экономики на модель технологического роста;
– создание новой архитектуры рынка труда;
– защита экологии и рациональное использование воды;
– совершенствование государственного управления и судебно-правовой системы.
Программы реформ подготовлены в лаконичной и удобной для ознакомления населения форме, в нем определяются механизмы реализации выдвинутых Главой Государства инициатив и конкретные результаты, которые должны быть достигнуты по итогам года.
В Государственной программе по реализации Стратегии
«Узбекистан – 2030» определяются реализуемые в 2026 году практические меры, перечни подлежащих разработке проектов нормативно-правовых актов и проектов актов законодательства, предусматривающих стратегические реформы, направленные на достижение целевых показателей Стратегии.
Проект размещен для широкого общественного и экспертного обсуждения до 1 февраля 2026 года.
Принимайте активное участие в обсуждении проектов программ приоритетных реформ и Государственной программы.