Joriy yilning 3-4-dekabr kunlari Toshkent shahrida «Davlat xizmatida strategik rejalashtirish» seminarining 3-moduli bo‘lib o‘tdi. Tadbir O‘zbekiston davlat organlari vakillarini zamonaviy strategik rejalashtirish usullari va vositalari bilan tanishtirish maqsadida tashkil etildi.
Seminarni Strategik islohotlar agentligi va Latviya Respublikasining Markaziy moliyalashtirish va kontraktlashtirish agentligi (CFCA) tominidan tashkil etilgan bo‘lib, Germaniyaning Xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) moliyaviy ko‘magi asosida amalga oshirildi.
Seminarning 3-moduli yondashuv va maqsadlarni shakllantirishga bag‘ishlanib, davlat xizmatida strategik fikrlashni rivojlantirish bo‘yicha dasturning asosiy bosqichlaridan biri sifatida o‘tkazildi. Ishtirokchilar nazariy asoslarni o‘rganibgina qolmay, olingan bilimlarni amaliyotda qo‘llash imkoniga ega bo‘ldilar.
Ekspertlar Mara Simane va Sanita Vasilyeva 3 ta asosiy yo‘nalishni qayd etdilar:
- yondashuvni shakllantirish, unda ishtirokchilar harakatlarning izchilligini ta’minlaydigan aniq kontseptsiyalarni yaratish bo‘yicha tushuncha berildi;
- SMART-maqsadlarni belgilash, bu maqsadlarga erishishda samaradorlikni oshirish uchun SMART-mezonlarni qo‘llashga alohida e’tibor qaratildi;
- “muammolar daraxti” yondashuvi, bu ijtimoiy va iqtisodiy muammolarning sabab-oqibat aloqalarini aniqlashga yordam berdi.
Seminardagi asosiy vazifa “O‘zbekiston-2030” strategiyasi uchun maqsad va vazifalarni ishlab chiqish bo‘ldi. Ishtirokchilar mavjud muammolarni tahlil qilishdi, “muammolar daraxti”ni tuzdilar va sektor strategiyalarining asosi bo‘la oladigan maqsad va vazifalarni ishlab chiqdilar. Bu jarayon milliy maqsadlarga tezroq erishish imkonini beruvchi innovatsion yechimlar yaratish imkonini berdi.
Yakuniy sessiya manfaatdor tomonlarni strategik rejalashtirish jarayoniga jalb etish masalalariga bag‘ishlandi. O‘tgan modul xalqaro hamkorlik va ilg‘or metodikalar davlat boshqaruvi yondashuvini qanday o‘zgartirishi mumkinligini yaqqol ko‘rsatdi.

3–4 декабря 2024 года в Ташкенте прошел третий модуль семинара «Стратегическое планирование в государственной службе». Мероприятие объединило представителей ключевых государственных органов Узбекистана, стремящихся освоить современные методы и инструменты стратегического планирования.
Организаторами выступили Агентство стратегических реформ и Агентство центрального финансирования и контрактов (CFCA) Латвийской Республики. Проект был реализован при финансовой поддержке Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в рамках инициативы «Поддержка укрепления административного потенциала государственного управления Узбекистана».
Третий модуль семинара, посвященный формированию видения и постановке целей, стал ключевым этапом программы по развитию стратегического мышления на государственной службе. Участники не только изучили теоретические основы, но и применили полученные знания в практических заданиях.
Эксперты Мара Симане и Санита Васильева выделили три главных направления работы:
- формирование видения, где участники изучали, как создавать вдохновляющие и четкие концепции, обеспечивающие согласованность действий.
- постановка SMART-целей, акцентируя внимание на использовании критериев SMART для достижения максимальной эффективности.
- использование подхода «дерево проблем», который помогал выявлять причинно-следственные связи социальных и экономических вызовов.
Центральным заданием семинара стало создание под-целей для Стратегии «Узбекистан-2030». Участники анализировали существующие вызовы, строили «дерево проблем» и разрабатывали цели и задачи, способные стать основой для секторальных стратегий. Этот процесс открыл возможности для генерации нестандартных решений, которые могут ускорить достижение национальных целей.
Заключительная сессия была посвящена обсуждению вовлечения заинтересованных сторон, включая государственные органы, бизнес и гражданское общество, в процесс стратегического планирования. Участники отметили, что такой подход обеспечивает устойчивость и эффективность реализуемых стратегий.
Прошедший модуль стал ярким примером того, как международное сотрудничество и передовые методики способны изменить подход к государственному управлению.