“El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali AQSH va Buyuk Britaniyaning eng nufuzli universitetlarini 50 nafar yoshlar bitirdi va ularda o‘qiyotgan vatandoshlarimiz 200 dan oshdi. Umuman, hozirda 110 ming yoshlar xorijda tahsil olayapti.
Shu bilan birga, Prezidentimiz tomonidan amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar iqtisodiyotning drayver sohalarida (energetika, qishloq va suv xo‘jaligi, transport, arxitektura, qurilish va IT) maxsus bilim va kasbiy ko‘nikmalariga ega bo‘lgan mutaxassislarni xorijda o‘qitish va malakasini oshirish, ular tomonidan o‘zlashtirilgan ilmni amaliyotda qo‘llash samaradorligini oshirish talab qilinmoqda.
Shunga ko‘ra, Strategik islohotlar agentligi va “El-yurt umidijamg‘armasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Iqtidorli mutaxassislarning xorijda ta’lim olishini qo‘llab-quvvatlash, ularda kasbiy ko‘nikmalarini rivojlantirish va rag‘batlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni loyihasi tayyorlandi.
Xususan, loyihada:
1. “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali xorijiy ta’lim va stajirovka dasturlari tizimi quyidagicha belgilanmoqda:
a) vazirlik, idora va boshqa tashkilotlar xodimlarining, ya’ni davlat xizmatchilarining maqsadli stajirovkasi (3 oydan 6 oygacha);
b) ochiq stipendiya tanlovlariga asoslangan xorijiy nufuzli oliy ta’lim, ilmiy va boshqa tashkilotlarning bakalavriat (3-4 yilgacha), magistratura (1-2 yilgacha) va doktoranturada (3-4 yilgacha) ta’lim olish.
2. Maqsadli stajirovkaga yuborilgan vazirlik, idora va strategik korxonalarning mutaxassislari, ya’ni davlat xizmatchilari, stajirovka yakunlagandan so‘ng qaytib kelgan tashkilotida keyingi 3 yilda bajarishi lozim bo‘lgan aniq vazifalar (maqsadli ko‘rsatkichlar – KPI) belgilab beriladi.
Bunda, stajirovka o‘tagan mutaxassislarning xorijda olgan nazariy bilim, amaliy ko‘nikma va tajribalarini amaliyotga joriy qilishi, ularning kasbiy o‘sib borishi doimiy ravishda monitoring qilib boriladi.
1. “El-yurt umidi” jamg‘armasi faoliyatini to‘liq raqamlashtirish, tashkilotlar bilan stipendiatlar o‘rtasida doimiy ochiq muloqotni yaratish, xorijda ta’lim olgan iqtidorli yoshlar zaxirasini muntazam yangilab borish, ularni mehnat faoliyatini monitoringini yanada samarali tashkil etish maqsadida yagona zamonaviy onlayn platformani ishga tushirish belgilanmoqda.
2. Xalqaro reyting tashkilotlarining top-100ga kiritilgan oliygohlariga to‘liq grant asosida o‘qishga qabul qilingan nomzodlarga tanlovlarsiz “El-yurt umidi” jamg‘armasi stipendiyalarini berish taklif qilinmoqda.
3. “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali ta’lim dasturlarini tamomlagan stipendiatlarning O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishi uchun ustuvor hisoblangan sohalar bo‘yicha yetakchi xalqaro tashkilotlarda va yirik kompaniyalarda bir yilgacha stajirovka o‘tashiga yoki amaliy faoliyat bilan shug‘ullanishiga ruxsat berilmoqda.
Hozirda Farmon loyihasi soha mutaxassislari va xalqaro ekspertlar, shuningdek, xorijda ta’lim olib qaytgan va o‘qiyotgan stipendiatlar fikr-mulohazalari va takliflari asosida takomillashtirilmoqda. Loyiha zamonaviy bilimlarga ega va kreativ fikrlaydigan yangi avlod kadrlarini izlab topish va qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.

В стране проводится ряд мероприятий по организации обучения талантливой молодежи в престижных зарубежных учебных заведениях при поддержке Фонда «Эл-юрт умиди».
С помощью Фонда «Эл-юрт умиди» 50 молодых людей окончили самые престижные университеты США и Великобритании, и более 200 наших соотечественников в настоящее время там обучаются. В общей сложности за границей сейчас учатся 110 тысяч молодых людей.
Вместе с тем, широкомасштабные реформы, проводимые Президентом Республики Узбекистан, требуют повышения эффективности подготовки и повышения квалификации специалистов, обладающих специальными знаниями и профессиональными навыками в ключевых отраслях экономики (энергетика, сельское и водное хозяйство, транспорт, архитектура, строительство и IT). Эффективное применение полученных знаний на практике является важным аспектом этих реформ.
Исходя из этого, Агентством стратегических реформ и Фондом «Эл-юрт умиди» был разработан проект Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поддержке обучения талантливых специалистов за рубежом, развитию и поощрению их профессиональных навыков».
В частности, в проекте подразумевается следующее:
1. Определение системы зарубежных программ обучения и стажировок через фонд «Эл-юрт умиди» следующим образом:
а) целевая стажировка (от 3 до 6 месяцев) сотрудников министерств, ведомств и других государственных организаций;
б) обучение в бакалавриате (до 3-4 лет), магистратуре (до 1-2 лет) и докторантуре (до 3-4 лет) в престижных зарубежных высших учебных, научных и других организациях на основе открытых стипендиальных конкурсов.
2. Определение конкретных задач (целевых показателей – KPI) для специалистов министерств, ведомств и стратегических предприятий, чьи сотрудники были направлены на целевую стажировку, и которые должны быть выполнены в течение 3 лет после возвращения со стажировки.
При этом постоянно контролируется реализация теоретических знаний, практических навыков и опыта, полученных за рубежом, а также их профессиональное развитие.
3. В целях полной цифровизации деятельности фонда «Эл-юрт умиди», создания постоянного открытого диалога между организациями и стипендиатами, регулярного обновления резерва талантливой молодежи, получившей образование за рубежом, а также более эффективной организации контроля за их трудовой деятельностью планируется запуск единой современной онлайн-платформы.
4. Предлагается предоставить стипендии фонда «Эл-юрт умиди» без конкурса кандидатам, поступившим в топ-100 вузов международных рейтинговых организаций, на основе полных грантов.
5. Стипендиатам, завершившим образовательные программы через фонд «Эл-юрт умиди», предоставляется возможность проходить стажировку или заниматься практической деятельностью до 1 года в ведущих международных организациях и крупных компаниях в приоритетных для социально-экономического развития Узбекистана сферах.
В настоящее время проект Указа дорабатывается с учетом мнений и предложений экспертов отрасли и международных специалистов, а также стипендиатов, вернувшихся из обучения за рубежом. Проект направлен на поиск и поддержку нового поколения кадров, обладающих современными знаниями и креативным мышлением.