Jamoatchilik takliflari ochiq muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Murojaatnomasida ilgari surilgan tashabbusga muvofiq, shu kunlarda “O‘zbekiston – 2030strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazilmoqda.
Yurtdoshlarimiz bu muhim hayotiy hujjatga daxldorligini his qilib, takliflarini faol yo‘llamoqda. Bugungi kungacha Strategiya loyihasi bo‘yicha 2 ming 500 ga yaqin fikr va izohlar yuborildi. Ular orasida asosli va qiziqarli takliflar ko‘p.
Shu bois Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi hamda “Taraqqiyot strategiyasi” markazi tomonidan jamoatchilik bilan ochiq muloqot o‘tkazildi. Tadbirda taklif mualliflari o‘z tashabbuslarini kengroq izohlab berdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda yashaydigan fuqarolar videoaloqa orqali qatnashdi.
Ko‘tarilgan masalalarning katta qismi ta’lim, sog‘liqni saqlash, ilm-fan, qishloq xo‘jaligi, ekologiya, sud-huquq sohalariga tegishli bo‘ldi. Ular yuzasidan ekspertlar va ishtirokchilar erkin fikr almashdi.
Endi bu takliflar tegishli vazirlik va idoralar bilan birga atroflicha ko‘rib chiqilib, takomillashtiriladi. Ular aholi turmush darajasi va sohalardagi natijadorlikka ta’sir etuvchi sifat ko‘rsatkichlarini shakllantirishda inobatga olinadi.
Bunday ochiqlik va o‘zaro fikr almashuvlar “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining chinakam xalqchil strategiya bo‘lishini ta’minlaydi.
Ma’lumot uchun: Strategiya loyihasida 100 ta maqsad bo‘yicha 450 dan ortiq samaradorlik ko‘rsatkichi belgilangan. Aholi fikrini olish uchun regulation.gov.uz hamda uzbekistan2030.uz veb-saytlarida ochiq muhokamaga qo‘yilgan.

В соответствии с инициативой, выдвинутой в Послании Президента Республики Узбекистан, в эти дни проходит общественное обсуждение усовершенствованного проекта Стратегии «Узбекистан – 2030».
Наши соотечественники, ощущая свою причастность к этому важному жизненно значимому документу, активно направляют свои предложения. На сегодняшний день по проекту Стратегии поступило около 2 500 мнений и комментариев, среди которых немало обоснованных и интересных инициатив.
В связи с этим Агентством стратегического развития и реформ совместно с Центром «Стратегия развития» был организован открытый диалог с общественностью. В ходе мероприятия авторы предложений подробно представили свои инициативы. Граждане, проживающие в Республике Каракалпакстан и регионах, приняли участие посредством видеосвязи.
Значительная часть поднятых вопросов касалась сфер образования, здравоохранения, науки, сельского хозяйства, экологии, а также судебно-правовой системы. По ним состоялся свободный обмен мнениями между экспертами и участниками.
Теперь данные предложения будут всесторонне рассмотрены и доработаны совместно с профильными министерствами и ведомствами. Они будут учтены при формировании качественных показателей, влияющих на уровень жизни населения и эффективность развития отраслей.
Такая открытость и взаимный обмен мнениями обеспечат формирование Стратегии «Узбекистан – 2030» как подлинно народной стратегии.
Для справки: в проекте Стратегии определено более 450 показателей эффективности по 100 целям. В целях получения мнений населения проект вынесен на открытое общественное обсуждение на веб-сайтах regulation.gov.uz и uzbekistan2030.uz.