Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan birinchi mintaqaviy forsayt muloqotining yakuniy natijalari “Markaziy Osiyo – 2050” kitobida jamlandi.
Nashrning asosiy maqsadi – tahliliy materiallarni universitetlar, ilmiy doiralar va ekspertlar hamjamiyatiga yetkazish, shu orqali keyingi tadqiqotlar hamda ilmiy-tahliliy ishlarni dolzarb ma’lumotlar, tendensiyalar va mintaqaviy istiqbollar bilan boyitishdan iborat.
“Markaziy Osiyo kelajagi – 2050” nomli forsayt-muloqot 2025-yil may oyida o‘tkazilgan edi. Unda O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston “aql markazlari”dan 50 nafar yetakchi ekspert hamda mustaqil tadqiqotchilar ishtirok etdi. Ular mintaqaning imkoniyatlari va kutilayotgan xavf-xatarlarni birgalikda tahlil qilish hamda 2050-yilgacha bo‘lgan mo‘ljallarni bo‘lishish uchun ilk bor bir davra atrofida yig‘ildi.
Kitob to‘rtta ustuvor yo‘nalish – suv va iqlim o‘zgarishi, energetika, transport hamda demografiya masalalariga bag‘ishlangan. Unda mintaqaning 2050-yilgacha bo‘lgan demografik portreti, aholining kelajakka qarashlari aks etgan insholar va iqtisodiy sharhlar keltirilgan.
Mazkur kitob O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi tomonidan keng doiradagi ekspertlar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda tayyorlandi.

Итоги первого регионального форсайт-диалога, прошедшего в Ташкенте, обобщены в книге «Центральная Азия – 2050».
Главная цель публикации — довести аналитические материалы до университетов, академических кругов и экспертного сообщества, тем самым обогатив дальнейшие исследования и научно-аналитические работы актуальными данными, тенденциями и региональными перспективами.
Форсайт-диалог «Будущее Центральной Азии – 2050» состоялся в мае 2025 года, в котором приняли участие 50 ведущих экспертов и независимых исследователей из «мозговых центров» Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Эксперты впервые собрались за одним столом, чтобы совместно проанализировать возможности и ожидаемые риски региона, а также поделиться прогнозами до 2050 года.
Издание построено вокруг четырех приоритетных направлений – вода и изменение климата, энергетика, транспортная связанность и демография. В ней представлены демографический портрет региона до 2050 года, эссе, отражающие взгляды населения на будущее, а также экономические обзоры.
Книга подготовлена усилиями Агентства стратегического развития и реформ при Президенте Республики Узбекистана в сотрудничестве с широким кругом экспертов и международных организаций.