2025 yil 6 noyabr kuni Toshkent shahrida gibrid formatda, respublika hududlari videokonferensaloqa orqali bog'langan holda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik rejalashtirish va rivojlanish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengashning birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu yig‘ilishda Kengash a’zolari, vazirlik va idoralar hamda hokimliklarning mas’ul mutasaddilari, shuningdek, tahliliy markazlar va ilmiy-tadqiqot muassasalari rahbarlari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning shu yil 30 oktyabrdagi “Strategik rejalashtirish va rivojlanish tizimini joriy etish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonida belgilangan maqsad va vazifalar ijrosi muhokama qilindi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash a’zolari mazkur Farmon doirasida amalga oshirilayotgan ishlar va birinchi navbatda strategik rejalashtirish tizimini samarali tashkil etishga qaratilgan chora-tadbirlar bo‘yicha axborot taqdim etdilar.
Avvalo, strategik rejalashtirish hujjatlarini sifatli tayyorlash masalalariga e’tibor qaratildi. Buning uchun yagona va kompleks tizimni yo‘lga qo‘yish, tizimni ilmiy-uslubiy jihatdan va kadrlar bilan ta’minlash, sohada boshqaruvni takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan fikr almashildi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan vazirlik va idoralarning strategik rejalashtirish bo‘yicha tarkibiy bo‘linmalari, shuningdek, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining axborot-tahlil guruhlari faoliyatiga ko‘maklashish, ularning malakasini oshirish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Yig‘ilish yakuniga ko‘ra, mutasaddi vazirlik va idoralar hamda respublika hududlari bilan hamkorlikda strategik rejalashtirish
va rivojlanish tizimini samarali tashkil etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlarni amalga oshirish belgilandi.

Главная / Новости / Состоялось заседание Координационного совета
6 ноября 2025 года в Ташкенте в гибридном формате, с участием регионов страны по видеоконференцсвязи, состоялось первое заседание Координационного совета по стратегическому планированию и развитию при Президенте Республики Узбекистан.
На заседании приняли участие члены Совета, руководители министерств и ведомств, органов местной власти, а также аналитических центров и научно-исследовательских учреждений.
Были рассмотрены вопросы реализации целей и задач Указа Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 30 октября текущего года «О мерах по внедрению системы стратегического планирования и развития».
Члены Координационного совета представили информацию о проводимой работе в рамках данного Указа и о мерах, направленных на эффективную организацию системы стратегического планирования.
Особое внимание было уделено вопросам качественной подготовки документов стратегического планирования. Обсуждены меры по созданию единой и комплексной системы, её научно-методическому и кадровому обеспечению, а также совершенствованию управления в данной сфере.
Координационным советом определены задачи по оказанию содействия структурным подразделениям министерств и ведомств, ответственным за стратегическое планирование, а также информационно-аналитическим группам Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, в том числе в части повышения квалификации их сотрудников.
По итогам заседания были намечены конкретные меры по эффективной организации системы стратегического планирования и развития в сотрудничестве с ответственными министерствами, ведомствами и регионами страны.
← Новый этап системы стратегического планирования и развития Предыдущая новость 03.11.2025
Новый этап системы стратегического планирования и развития
Обсуждены новые механизмы обеспечения прозрачности государственных инвестиций Следующая новость 10.11.2025