Poytaxtda “Markaziy Osiyo – 2050: umumiy farovonlik va barqarorlik sari yo‘l” mavzusidagi birinchi mintaqaviy forsayt-seminar o‘z ishini boshladi. Seminar Markaziy Osiyoning beshta davlatidan kelgan davlat idoralari, tahliliy va ilmiy tadqiqot markazlari hamda mustaqil ekspertlarni birlashtirdi.
Tadbir Strategik islohotlar agentligi tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Markaziy Osiyo xalqaro instituti, Qozog‘istonning Strategik rejalashtirish va islohotlar agentligi bilan hamkorlikda, Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Delegatsiyasi ko‘magida o‘tkazilmoqda.
Seminar ochilishida so‘zga chiqqan Strategik islohotlar agentligi direktori Baxodir Raxmatov quyidagilarni ta’kidladi: «Bugun bu yerda kelajakka ma’lumotlar, strategiyalar, qarorlar va islohotlar prizmasi orqali nazar sola oladigan insonlar yig‘ilgan. Markaziy Osiyo davlatlari bugungi kunda mamlakatlar rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli umumiy farovonlik yo‘lida faol hamkorlik qila boshladi».
Seminarning vazifasi, avvalo, kelajak istiqbollarini ko‘ra bilish, ya’ni – nima muqarrar, nimalarning ehtimoli mavjud va nimalarni o‘zimiz o‘zgartirishga qodirligini aniqlash, ikkinchidan, butun mintaqa nomidan strategik tashabbuslarni ilgari surishga tayyor bo‘lgan ekspertlar, davlat xizmatchilari va tadqiqotchilardan iborat fikrdoshlar guruhini shakllantirishdir.
Tadbir kun tartibining markazidan 2050-yilgacha bo‘lgan prognozlar joy oldi. Asosiy e’tibor demografiya, energetika, iqlim, suv resurslari, transport integratsiyasi va inson kapitaliga qaratilgan. Shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasi va iqtisodiy hamkorlik masalalari ham muhim o‘rin egallagan.
O‘z nutqi davomida Baxodir Raxmatov so‘nggi yillarda mintaqada sezilarli iqlimiy o‘zgarishlarga duch kelganini, jumladan, o‘rtacha yillik harorat 1,2°C ga oshgani, muzliklar maydoni 30 foizga qisqarganini, odam boshiga to‘g‘ri keladigan suv ta’minoti esa 8,4 ming kub metrdan 2,5 ming kub metrgacha qisqarganini ta’kidladi. Bunda harorat o‘sishining asosiy sababi sifatida issiqxona gazlari chiqindilari keltirilgan. Shu bois, qayta tiklanuvchi energiya manbalariga o‘tish zaruratga aylanmoqda, bu borada O‘zbekiston 2030-yilgacha energiya balansida qayta tiklanuvchi energiya ulushini 54 foizga yetkazishni maqsad qilgan.
Ijtimoiy-demografik istiqbol masalasi ham muhokamalarda alohida o‘rin egalladi. Bugungi kunda mintaqa aholisining 40 foizini 25 yoshgacha bo‘lgan yoshlar tashkil etadi. «Bu – ulkan salohiyat, – dedi Baxodir Raxmatov. – 2050-yilga borib Markaziy Osiyo aholisi 150 milliondan oshishi mumkin. 2030-yilga kelib mintaqa aholisining 60 foizi shaharlarda yashashi kutilmoqda. Bu esa infratuzilma, transport, sog‘liqni saqlash, ta’lim va ish o‘rinlariga bo‘lgan ehtiyojning ortishini anglatadi. Eng muhimi – sifatli hayot, xavfsiz muhit va ertangi kunga bo‘lgan ishonch talabi yanada kuchayadi».
Seminarning markaziy mavzularidan biri sifatida ekologiya, suv xavfsizligi va energetika bo‘yicha qo‘shma yondashuvlarni ishlab chiqish masalasi ko‘tarildi. Tadbir barqaror rivojlanish modeliga o‘tish va mintaqaviy hamkorlik mexanizmlarini shakllantirish bo‘yicha fikr almashish uchun ekspertlar maydoniga aylandi.
Tashkilotchilar fikricha, seminar nafaqat uzoq muddatli strategik yo‘nalishlarni belgilashi, balki aniq va dadillarga asoslangan takliflarning manbai bo‘lishi kerak. «Bugun biz nafaqat qo‘shnilar sifatida, balki bir jamoa sifatida ishlash imkoniyatiga egamiz», – deya ta’kidladi Baxodir Raxmatov. Seminar davomida ishlab chiqilgan tashabbuslar 2025-yil sentabr oyida O‘zbekistonda bo‘lib o‘tadigan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi kun tartibiga kiritilishi nazarda tutilmoqda.
Birinchi mintaqaviy forsayt-seminar mintaqada uzoq muddatli muloqotni mustahkamlash va strategik kelishuvlarni shakllantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi. Muhokamalar yakunlari bo‘yicha ishlab chiqilgan tashabbuslar Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvi kun tartibini shakllantirishga xizmat qilish bilan birga, ustuvor yo‘nalishlarda kompleks va uzoq muddatli islohotlarni amalga oshirish uchun mustahkam poydevor yaratadi.

В Ташкенте стартовал форсайт-семинар «Центральная Азия – 2050»
В столице проходит первый региональный форсайт-семинар «Центральная Азия – 2050: прокладывая пути к совместному процветанию и стабильности». Семинар объединил представителей всех пяти стран региона – государственных органов, аналитических и исследовательских центров и независимых экспертов.
Агентство стратегических реформ выступило инициатором проведения мероприятия, которая была реализована в партнерстве с Институтом стратегических и межрегиональных исследований, Международным институтом Центральной Азии и Агентством по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, при содействии Делегации Европейского союза в Узбекистане.
Выступая с приветственным словом, директор Агентства стратегических реформ Баходир Рахматов подчеркнул: «Сегодня здесь собрались те люди, которые готовы думать о будущем через призму данных, стратегий, решений и реформ». Он отметил, что страны региона уже активно предпринимают совместные шаги к общему благу благодаря воле лидеров стран.
Задача семинара, во-первых, увидеть перспективы будущего – что неизбежно, что вероятно, а что – в наших силах изменить. Во-вторых, создать группу единомышленников – экспертов, государственных служащих и исследователей, которые будут продвигать стратегические инициативы от имени всего региона.
В центре повестки форума – прогноз до 2050 года с фокусом на ключевые направления устойчивого развития: демографию, энергетику, климат, водные ресурсы, транспортную интеграцию и человеческий капитал. Особое внимание уделено вопросам промышленной кооперации и экономической взаимодополняемости стран Центральной Азии.
Как отметил Баходир Рахматов, за последние десятилетия регион переживает значительные климатические изменения: средняя годовая температура повысилась на 1,2°C, площадь ледников сократилась на 30%, а уровень водообеспечения снизился с 8,4 до 2,5 тыс. кубометров на человека в год. По его словам, «основной причиной роста температуры остаются выбросы парниковых газов, прежде всего в энергетическом секторе. В этой связи переход на возобновляемые источники энергии становится необходимостью – Узбекистан поставил цель достичь 54% доли возобновляемых источников энергии в энергобалансе к 2030 году».
Затронута и социально-демографическая перспектива: сегодня 40% населения региона – это молодежь до 25 лет. «Это огромный потенциал, – отметил директор АСР. – К 2050 году население Центральной Азии может превысить 150 миллионов человек, а уже к 2030 году 60% жителей будут жить в городах. Это означает рост потребности в инфраструктуре, транспорте, медицине, образовании и рабочих местах. Но самое главное – будет расти спрос на качественную жизнь, безопасную среду и уверенность в завтрашнем дне».
Одной из центральных тем форума стала выработка согласованных подходов к вопросам экологии, водной безопасности и энергетики. Семинар предоставил экспертную площадку для обмена мнениями о переходе к устойчивой модели развития и формированию механизмов регионального взаимодействия.
По мнению организаторов, семинар должен не только задать долгосрочные ориентиры, но и стать источником конкретных, смелых и нестандартных предложений. «Сегодня у нас есть невероятная возможность – работать как соседи и как команда», – подчеркнул Баходир Рахматов, заверив, что выработанные в ходе мероприятия инициативы будут представлены на предстоящей Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, которая состоится в сентябре 2025 года в Узбекистане.
Проведение первого регионального форсайт-семинара стало важным шагом на пути к выработке согласованных стратегических ориентиров и укреплению долгосрочного регионального диалога. Итоги обсуждений и выработанные инициативы станут вкладом в формирование повестки предстоящей Консультативной встречи, а также основой для запуска комплексных и долгосрочных реформ в приоритетных сферах развития.