Strategik islohotlar agentligida “Reformatics” konsalting kompaniyasi rahbari Nika Gilauri bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Hozirda mazkur kompaniya bilan hamkorlikda O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish bo‘yicha 2040 yilgacha mo‘ljallangan strategiya ustida ish olib borilmoqda. Shu maqsadda ekspertlar tomonidan yurtimizdagi mehmonxonalar va turoperatorlar holati, transport infratuzilmasi, viza masalalari, har bir hududdagi sayyohlik salohiyati, xizmat ko‘rsatish majmualari o‘rganildi.
O‘tgan yili mamlakatimizga 10 milliondan ortiq xorijiy turist kelgan. Lekin ko‘plab tarixiy obidalar, xushmanzara joylar, madaniy va gastronomik imkoniyatlarga nisbatan bu kam. Shu bois xorijiy turistlar sonini yiliga 20 million nafarga yetkazish hamda yuqori daromadli sayyohlarni jalb etish maqsad qilinmoqda.
Konsalting kompaniyasi bunga erishish uchun bir qator tavsiyalarni bildirgan. Ular 5 ta ustuvor yo‘nalish – madaniyat va tarix, gastronomiya, “Luxury” turizm, ko‘ngilochar turizm hamda innovatsion turizmni rivojlantirishga qaratilgan. Bu, o‘z navbatida, yangi turistik mahsulotlarni yaratish, xizmat ko‘rsatish sifatini keskin oshirish, sohaga investitsiyalarni jalb qilish, samarali marketing kampaniyalari orqali mamlakatni xalqaro maydonda kengroq tanitish kabi kompleks chora-tadbirlarni talab etadi.
Shu maqsadda sayyohlarni segmentlash, faol chiqish turizmiga ega mamlakatlar bilan aloqalarni kengaytirish yuzasidan fikr almashildi.
Strategik islohotlar agentligi direktori turistlarni jalb qilishda birinchi omil bo‘lgan transport sohasida qulayliklarni oshirish, xalqaro qatnovlarni ko‘paytirish muhimligini ta’kidladi. Ayniqsa, mamlakatimiz hududlari o‘rtasida faqat Toshkent orqali emas, to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaparvozlarni ham yo‘lga qo‘yib, ichki turizmni rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi.
Shunga muvofiq, “Reformatics” konsalting kompaniyasi mutaxassislarining mamlakatimizning har bir hududiga tashrifini tashkil etib, mutasaddilar bilan birga qo‘shimcha imkoniyatlarni o‘rganishga kelishib olindi. Bu orqali hududiy salohiyatdan to‘la foydalanish bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi.
O‘zbekistonda turizmni rivojlantirish bo‘yicha 2040 yilgacha mo‘ljallangan strategiyani tasdiqlashga oid O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti farmoni loyihasini tayyorlash bo‘yicha ishchi guruh tuzish hamda joriy yil noyabrda Davlat Rahbari huzurida taqdimot qilish vazifasi belgilab olindi.
Shuningdek, uchrashuvda O‘zbekistonda 2026 yilda amalga oshirilishi rejalashtirilgan islohotlar yuzasidan “Reformatics” kompaniyasining tavsiyalari ko‘rib chiqildi.

В Агентстве стратегических реформ состоялась встреча с руководителем консалтинговой компании Reformatics Ника Гилаури.
В настоящее время в сотрудничестве с данной компанией ведётся работа над разработкой Стратегии развития туризма в Узбекистане до 2040 года. В рамках подготовки документа эксперты изучили состояние гостиничного сектора и туроператоров, транспортную инфраструктуру, визовые процедуры, туристический потенциал регионов, а также уровень сервисной инфраструктуры.
В прошлом году Узбекистан посетили более 10 миллионов иностранных туристов. Однако, учитывая наличие большого количества исторических памятников, живописной природы, культурных и гастрономических возможностей, этот показатель считается недостаточным. В связи с этим поставлена цель — увеличить количество иностранных туристов до 20 миллионов в год и привлечь высокоплатежеспособных туристов.
Консалтинговая компания представила ряд рекомендаций для достижения этой цели. В частности, предложено сосредоточиться на пяти приоритетных направлениях: культурно-историческом туризме, гастрономическом туризме, туризме класса “люкс”, развлекательном и инновационном туризме. Это требует комплексных мер — создания новых туристических продуктов, резкого повышения качества услуг, привлечения инвестиций и проведения эффективных международных маркетинговых кампаний.
Также были обсуждены вопросы сегментации туристов и расширения сотрудничества со странами с активным выездным туризмом.
Директор Агентства стратегических реформ отметил важность развития транспортной доступности, как ключевого фактора в привлечении туристов. Он подчеркнул необходимость увеличения числа международных рейсов, а также обратил внимание на развитие внутреннего туризма — путём запуска прямых авиарейсов между регионами, не только через Ташкент.
Достигнута договорённость об организации поездок экспертов Reformatics по всем регионам Узбекистана с целью совместного с местными органами изучения дополнительного туристического потенциала. Это позволит выработать конкретные предложения по максимальному использованию региональных возможностей.
Также принято решение о создании рабочей группы для подготовки проекта Указа Президента Республики Узбекистан об утверждении Стратегии развития туризма до 2040 года и представлении её Президенту в ноябре текущего года.
Кроме того, на встрече были рассмотрены рекомендации Reformatics по реформам, планируемым к реализации в Узбекистане в 2026 году.