Avval xabar berilganidek, Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi, Turizm qo‘mitasi hamda mamlakatimizning Londondagi elchixonasi tashabbusi bilan “UZBEKISTAN THE GOLDEN ROAD” (“O‘zbekiston – oltin yo‘l”) nomli hujjatli film yaratilgan edi.
Britaniyalik mashhur olima, yozuvchi va teleboshlovchi Bettany Xyuz tomonidan suratga olingan kartinada mamlakatimizning buyuk tarixi va turizm salohiyati haqida hikoya qilingan. Jumladan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Buxoro, Jizzax, Qashqadaryo, Samarqand, Surxondaryo va Xorazmdagi diqqatga sazovor joylar tasvirga olingan. Tarixchilar, arxeologlar, muzey xodimlari va boshqa yurtdoshlarimiz bilan samimiy suhbatlar berilgan.
Hujjatli film shu yil 18 oktabr kuni praym-taym vaqtida Buyuk BritaniyaningChannel 4telekanalida namoyish etilgan edi. U Britaniya jamoatchiligi tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilinib, The Times, The Daily Telegraph, iWeekend, Radio Times, TV Guide, What’s on TV, Wanderlust, TV & Satellite Week va boshqa shu kabi nufuzli OAVlarda yoritildi.
Mamlakatimiz tomoshabinlari uchun film Kinematografiya agentligi tomonidan o‘zbek va rus tillariga o‘girilib, professional dublaj qilindi. Shu kunlarda O‘zbekistondagi 21 ta telekanalda namoyish etilmoqda.
Ushbu hujjatli filmni Strategik rivojlanish va islohotlar agentligining YouTube kanalida tomosha qiling.

The documentary film “UZBEKISTAN THE GOLDEN ROAD” is now available on YouTube
As previously reported, on the initiative of the Agency for Strategic Development and Reforms, the Tourism Committee and the Embassy of our country in London, the documentary film “UZBEKISTAN THE GOLDEN ROAD” was produced.
The film, created by the renowned British scholar, writer and television presenter Bettany Hughes, tells the story of the great history and tourism potential of our country. In particular, it showcases the landmarks of the Republic of Karakalpakstan, as well as the Bukhara, Jizzakh, Kashkadarya, Samarkand, Surkhandarya and Khorezm regions. The film features in-depth conversations with historians, archaeologists, museum staff and others.
The documentary was broadcast on 18 October this year in prime time on the British TV channel Channel 4. Its premiere generated great interest among the British public and was covered by such prestigious media outlets as The Times, The Daily Telegraph, iWeekend, Radio Times, TV Guide, What’s on TV, Wanderlust, TV & Satellite Week and others.
For audiences in our country, the film has been translated into Uzbek and Russian and professionally dubbed by the Agency for Cinematography. It is currently being broadcast on 21 television channels in Uzbekistan.
The documentary film can be viewed on the YouTube channel of the Agency for Strategic Development and Reforms.