Davlat boshqaruvi tizimini rivojlantirish va uning samaradorligini oshirish ilg‘or xalqaro tajribani joriy etish bilan bevosita bog‘liq. Shu nuqtai nazardan, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHHT) bilan hamkorlik O‘zbekistonda strategik rejalashtirish va boshqaruv yondashuvlarini takomillashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
2022–2024-yillar davomida Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHHT) O‘zbekiston davlat boshqaruvi tizimi samaradorligini oltita asosiy yo‘nalish bo‘yicha baholash maqsadida tadqiqot o‘tkazdi. “Davlat boshqaruvi sharhi” (Public Governance Review) e’lon qilingach, tomonlar islohotlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida hamkorlikni davom ettirishga kelishib olgan edi.
Bugun Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi rahbariyati hamda IHHT vakillari o‘rtasida ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Calleweart Simon — IHHT vakili, Viktor Kessler — Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) vakili, xalqaro ekspertlar hamda boshqa ishtirokchilar qatnashdi.
Uchrashuv davomida Agentlik direktorining birinchi o‘rinbosari A. Abduqodirov tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan davlat boshqaruvi va iqtisodiyotni modernizatsiya qilish islohotlari haqida ma’lumot berildi. Ta’kidlanganidek, Sharh tavsiyalari amaliyotga izchil joriy etilib, davlat boshqaruvi tizimini yanada takomillashtirishda muhim metodologik asos bo‘lib xizmat qilmoqda.
Shuningdek, “O‘zbekiston — 2030” strategiyasini takomillashtirish jarayonida xalqaro tajribani hisobga olgan holda keng ko‘lamli maslahatlashuvlar o‘tkazildi. Natijada davlat boshqaruvini 2030-yilgacha nomarkazlashtirish strategiyasini ishlab chiqish bo‘yicha yondashuvlar belgilandi.
IHHT vakillari amalga oshirilayotgan islohotlarni yuqori baholab, strategik rejalashtirish tizimini joriy etishning ahamiyatini alohida ta’kidladi. Tomonlar davlat boshqaruvini yanada isloh qilish, nomarkazlashtirish jarayonlarini chuqurlashtirish va hududiy rivojlanishni ta’minlash masalalari yuzasidan fikr almashdi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikni davom ettirish hamda loyihalarni amalga oshirishning barcha bosqichlarida ekspertlik va uslubiy ko‘mak ko‘rsatish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Mazkur muloqot boshqaruv samaradorligini oshirish va mamlakatning barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini ta’minlashga xizmat qiladi.

Развитие системы государственного управления и повышение её эффективности напрямую связаны с внедрением передового международного опыта. В этом контексте взаимодействие с Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) играет важную роль в совершенствовании стратегического планирования и управленческих подходов в Узбекистане.
В период с 2022 по 2024 год Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) провела исследование эффективности системы государственного управления Узбекистана по шести ключевым направлениям. По итогам публикации «Обзора государственного управления» (Public Governance Review) стороны приняли решение продолжить сотрудничество в целях поддержки реформ.
Сегодня состоялась двусторонняя встреча между руководством Агентства стратегического развития и реформ и представителями ОЭСР. Во встрече приняли участие Calleweart Simon — представитель ОЭСР, Viktor Kessler — представитель Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), международные эксперты и другие участники.
В ходе встречи первый заместитель директора Агентства А. Абдукодиров проинформировал участников о реформах в сфере государственного управления и модернизации экономики, реализуемых под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Было отмечено, что рекомендации Обзора последовательно внедряются в практику и служат методологической основой для дальнейшего совершенствования системы управления. Кроме того, в процессе доработки Стратегии «Узбекистан — 2030» проведены масштабные консультации с учётом международного опыта, по итогам которых определены подходы к разработке стратегии децентрализации государственного управления до 2030 года.
Представители ОЭСР высоко оценили проводимые реформы и особо отметили значимость внедрения системы стратегического планирования. Стороны обменялись мнениями по вопросам дальнейшего реформирования государственного управления, углубления децентрализации и развития территорий.
По итогам встречи достигнуты договорённости о продолжении сотрудничества и оказании экспертной и методологической поддержки на всех этапах реализации проектов. Проведённый диалог создаёт основу для более адресного взаимодействия и направлен на повышение эффективности управления и обеспечение устойчивого социально-экономического развития страны.