Hamkorlikning keyingi bosqichlari kelishib olindi
Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi direktori Baxodir Raxmatov videoaloqa orqali britaniyalik tarixchi olima va teleboshlovchi Bettani Xyuz bilan muloqot o‘tkazdi.
Avval xabar berganimizdek, mazkur muallif jamoasi bilan hamkorlikda “UZBEKISTAN THE GOLDEN ROAD” (O‘zbekiston – oltin yo‘l) nomli hujjatli film tayyorlangan edi. Film shu yil 18 oktabr kuni praym-taym vaqtida Buyuk Britaniyaning “Channel 4” telekanalida namoyish etildi. U tomoshabinlar tomonidan katta qiziqish bilan qabul qilinib, The Times, The Daily Telegraph, iWeekend, Radio Times, TV Guide, What’s on TV, Wanderlust va TV & Satellite Week kabi nufuzli OAVlarda yoritildi.
Ayni paytda ushbu film Kinematografiya agentligi tomonidan o‘zbek va rus tillariga o‘girilib, dublyaj qilinmoqda. Uni davlat va nodavlat telekanallar orqali namoyish qilish rejalashtirilgan.
Bettani Xyuz bilan muloqotda ijodiy hamkorlikni davom ettirish, hujjatli filmning keyingi qismlarini suratga olish masalalari muhokama qilindi.
Jumladan, navbatdagi qismda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan barpo etilgan Toshkent City, Islom sivilizatsiyasi markazi, Amirsoy kurorti, “Yangi O‘zbekiston” bog‘i va Olimpiya shaharchasi, shuningdek, Zomin, Qo‘qon, Kitob, Sangardak va Mo‘ynoqdagi tabiat maskanlarini keng yoritish ko‘zda tutilmoqda.
Bu sa’y-harakatlar xalqimizning boy madaniy merosi va bugungi zamonaviy infratuzilmasini jahon jamoatchiligiga tanitish, umuman, mamlakatimizning ijobiy imiji va turizm brendlarini keng yoyishga xizmat qiladi.

Директор Агентства стратегического развития и реформ Баходир Рахматов провёл онлайн-встречу с британским историком, учёной и телеведущей Беттани Хьюз.
Как сообщалось ранее, совместно с автором и её командой был подготовлен документальный фильм «UZBEKISTAN: THE GOLDEN ROAD» («Узбекистан — Золотой путь»). Премьера фильма состоялась 18 октября этого года в прайм-тайм на британском телеканале Channel 4. Картина вызвала большой интерес у зрителей и получила широкое освещение в таких авторитетных СМИ, как The Times, The Daily Telegraph, iWeekend, Radio Times, TV Guide, What’s on TV, Wanderlust и TV & Satellite Week.
В настоящее время Агентством кинематографии Республики Узбекистан осуществляется перевод и дубляж фильма на узбекский и русский языки. Фильм планируется показать на государственных и частных телеканалах.
Во время беседы с Беттани Хьюз были обсуждены вопросы дальнейшего творческого сотрудничества и съёмок новых серий документального фильма.
В частности, в следующем эпизоде планируется широко осветить объекты, созданные по инициативе Президента Шавката Мирзиёева — Tashkent City, Центр исламской цивилизации, курорт Amirsoy, парк «Янги Узбекистон» и Олимпийский городок, а также природные достопримечательности в Замине, Коканде, Китабе, Сангардеке и Муйнаке.
Такие фильмы направлены на популяризацию богатого культурного наследия узбекского народа и современной инфраструктуры страны, укрепление положительного имиджа Узбекистана и продвижение его туристических брендов на международной арене.