O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida davlat organlarining strategik rejalashtirish bo‘yicha tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari uchun seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 30 oktyabrdagi “Strategik rejalashtirish va rivojlanish tizimini joriy etish bo‘yicha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonining ijrosi doirasida tashkil etildi.
Ma’lumki, mazkur Farmon bilan mamlakatimizda strategik ahamiyatga ega hujjatlarni ishlab chiqish, amalga oshirish, monitoring qilish va baholashning yangi tizimi joriy qilinmoqda.
Seminar-treningda asosiy e’tibor ushbu tizimni samarali yo‘lga qo‘yishga qaratildi.
Unda vazirlik va idoralarning strategik rejalashtirish bo‘yicha tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari strategik rejalashtirish va rivojlanish, tahlil hamda natijadorlikni boshqarish bo‘yicha tajriba oshirishdi. Mashg‘ulotlar “aql markazlari” rahbarlari va amaliyotchi mutaxassislar tomonidan olib borildi.
Seminar dasturi doirasida 80 nafar ishtirokchi:
davlat boshqaruvida tahliliy faoliyatni tashkil etishning zamonaviy yondashuvlari;
iqtisodiy va ijtimoiy jarayonlarni strategik tahlil qilish;
sohada sun’iy intellektdan foydalanish imkoniyatlari;
inqirozli vaziyatlarda qaror qabul qilish salohiyati kabi mavzularda malaka oshirdi.
Tadbir yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik rejalashtirish va rivojlanish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash raisi bilan tinglovchilar o‘rtasida strategik tahlil va rejalashtirish sohasidagi dolzarb vazifalar yuzasidan davra suhbati o‘tkazildi.
Bir haftalik o‘quv yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.
Prezident Farmoniga muvofiq, kelgusida Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasida vazirlik va idoralarning strategik rejalashtirish bo‘yicha tarkibiy bo‘linmalarining barcha xodimlarining kasbiy kompetensiyalari oshirilib boriladi.

Руководители системы стратегического планирования и развития повысили квалификацию
В Академии государственной политики и управления при Президенте Республики Узбекистан состоялся семинар-тренинг для руководителей структурных подразделений государственных органов по стратегическому планированию.
Мероприятие организовано в рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 30 октября текущего года «Об организационных мерах по внедрению системы стратегического планирования и развития».
Как известно, данным Указом в нашей стране внедряется новая система разработки, реализации, мониторинга и оценки документов стратегического значения.
На семинаре-тренинге основное внимание было уделено эффективному внедрению этой системы.
Руководители структурных подразделений по стратегическому планированию министерств и ведомств в ходе семинара приобрели знания в области стратегического планирования и развития, анализа и управления результативностью. Занятия проводили руководители "мозговых центров" и специалисты-практики.
В рамках программы семинара 80 участников повысили квалификацию по таким темам, как:
современные подходы к организации аналитической деятельности в государственном управлении;
стратегический анализ экономических и социальных процессов;
возможности использования искусственного интеллекта в данной сфере;
способность принимать решения в кризисных ситуациях.
По итогам мероприятия состоялась встреча слушателей с председателем Координационного совета по стратегическому планированию и развитию при Президенте Республики Узбекистан, в ходе которой были обсуждены актуальные задачи стратегического анализа и планирования.
По завершении недельного обучения участникам были вручены сертификаты.
В соответствии с Указом Президента, в дальнейшем в Академии государственной политики и управления будут повышаться профессиональные компетенции всех сотрудников структурных подразделений министерств и ведомств по стратегическому планированию.