Bugun Toshkentda strategik rejalashtirish sohasida salohiyatni oshirish bo‘yicha seminar bo‘lib o‘tdi. Tadbir Strategik islohotlar agentligi, Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (IHTT) hamda Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) hamkorligida tashkil etildi.
Seminarda Strategik islohotlar agentligi direktori Baxodir Raxmatov, Qonunchilik va huquqiy siyosat instituti direktori o‘rinbosari Vosidjon Ergashev, Adliya vaziri o‘rinbosari Alisher Karimov, GIZning O‘zbekistondagi direktori Yoaxim Frits, IHTT siyosiy tahlilchisi Saymon Kallevaert, shuningdek, xalqaro tashkilotlar va tarmoq vazirliklari vakillari ishtirok etdi.
Seminar IHTTning “Davlat boshqaruvi sharhi” loyihasining ikkinchi bosqichi doirasida bo‘lib o‘tdi. Ushbu bosqich 4 ta asosiy yo‘nalishlarni: strategik rejalashtirish va siyosatni muvofiqlashtirish, nomarkazlashtirish, ma’lumotlarga asoslangan siyosat ishlab chiqish, shuningdek, natijadorlikni boshqarish vositalarini qamrab oladi.
Tadbirda ta’kidlanishicha, 2017–2024 yillar davomida O‘zbekistonda 127 ta strategik hujjat, jumladan 39 ta strategiya va 87 ta konsepsiya qabul qilingan. Hozirda esa “Turizm–2040” strategiyasi hamda 2030-yilgacha energiya samaradorligini oshirish strategiyasi kabi 142 ta yangi hujjat ishlab chiqilmoqda.
Seminarda Strategik islohotlar agentligi tomonidan ishlab chiqilgan “Strategik rejalashtirish tizimini joriy etishga doir dastlabki chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Farmoni loyihasining taqdimoti o‘tkazildi. Hujjat strategiyalarni ishlab chiqish jarayonlarini tartibga solish, metodologik yondashuvlarni belgilash, sohada kadrlar tayyorlash va vazirliklarning tegishli tarkibiy bo‘linmalarining salohiyatini oshirishga qaratilgan.
IHTT ekspertlari Saymon Kallevaert va Elina Smetanina strategik rejalashtirish bo‘yicha tarmoq vazirliklariga metodik ko‘mak mexanizmlariga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazib, tajriba almashuv tizimini yaratish va metodologiyalarni ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi.
Chexiya Hududiy rivojlanish vazirligi strategiyalar va shahar siyosati bo‘limi boshlig‘i Vera-Karin Brazova Chexiya tajribasiga doir taqdimot o‘tkazdi. Jumladan, “Strateduka” o‘quv dasturi doirasida 300 dan ortiq davlat xizmatchilari tayyorlangani, strategik hujjatlarni qonunchilik bilan bog‘lovchi vositalar, shuningdek Strategiyalar bazasi va Strategik ekspertlar guruhi faoliyati bo‘yicha ma’lumot berildi.
Portugaliyalik xalqaro ekspert va PlanAPP markazi sobiq direktori Paulo Areoza Feyo strategik rejalashtirishni institutsionallashtirishga oid innovatsion yondashuv – mutaxassislik markazlarini yaratish bo‘yicha taqdimot qilib, PlanAPP’ning strategik fikrlash, tahliliy vositalar va monitoringni yagona platformada birlashtirishini ta’kidlab o‘tdi.
Shuningdek ekspert mustaqil tahliliy bo‘limlarining o‘rni, strategiyalar ta’sirini baholash metodikalari va manfaatdor tomonlarni milliy ustuvor yo‘nalishlarga jalb etish mexanizmlari haqida so‘z yuritdi.
Seminarda ilgari surilgan tavsiyalar O‘zbekistonda strategik rejalashtirish tizimini rivojlantirish maqsadida puxta o‘rganilib, strategik rejalashtirish tizimini joriy etish bo‘yicha ishlab chiqilgan farmon loyihasiga kiritiladi.

Сегодня в Ташкенте прошел семинар по наращиванию потенциала в области стратегического планирования. Мероприятие было организовано Агентством стратегических реформ, Институтом законодательства и правовой политики совместно с Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ).
В семинаре приняли участие директор АСР Баходир Рахматов, заместитель директора ИЗПП Восиджон Эргашев, заместитель министра юстиции Алишер Каримов, директор GIZ в Узбекистане Йоахим Фриц, аналитик ОЭСР Саймон Каллеваерт, а также представители данных международных организаций и отраслевых министерств.
Семинар дал старт второму этапу проекта «Обзор государственного управления ОЭСР в Узбекистане», охватывающего 4 ключевых направления: стратегическое планирование и координация политики, децентрализация, разработка политики на основе данных
и регуляторное воздействие, а также инструменты управления результативностью.
На мероприятии было отмечено, что с 2017 по 2024 год в Узбекистане было принято 127 стратегических документов, в том числе 39 стратегий и 87 концепций, в настоящее время разрабатываются еще 142, включая Стратегию «Туризм-2040», Стратегию повышения энергоэффективности до 2030 года.
На семинаре был представлен разработанный Агентством проект Указа Президента Республики Узбекистан «О первоочередных мерах по внедрению системы стратегического планирования». Документ призван формализовать процессы подготовки стратегий, выработать общие принципы к методологии их разработки, подготовить кадры в сфере стратегического планирования, а также качественно повысить потенциал подразделений министерств и ведомств в данном направлении.
Эксперты ОЭСР Саймон Каллеваерт и Элина Сметанина разъяснили руководство
и механизмы поддержки отраслевых ведомств в области стратегического планирования, акцентируя внимание на необходимости выработки методологий и системы межведомственного обмена практиками.
Руководитель отдела стратегий и городской политики Министерства регионального развития Чехии Вера-Карин Бразова представила чешский опыт стратегического планирования. Эксперт рассказала о внедрении комплексной методологии и обучающей программы Strateduka, в рамках которой подготовлено более 300 госслужащих. Были продемонстрированы инструменты увязки стратегий с законодательством, а также институты межведомственного взаимодействия, включая Базу стратегий и Группу стратегических экспертов, работающие в Чехии с 2012 года.
Пауло Ареоза Фейо, международный эксперт по стратегическому планированию и бывший директор правительственного центра PlanAPP в Португалии, в своей презентации представил инновационный подход к институционализации стратегического планирования через создание специализированного центра экспертизы. Он подчеркнул, что PlanAPP действует как платформа, объединяющая стратегическое мышление, аналитические инструменты и практики мониторинга исполнения политики в едином контуре.
Отдельное внимание эксперт уделил роли независимых аналитических подразделений при правительстве, разработке методик оценки воздействия стратегий, а также подходам к вовлечению различных заинтересованных сторон в формирование национальных приоритетов.
В целом, озвученные в семинаре рекомендации будут тщательно изучены для практического применения в Узбекистане в контексте развития собственной системы стратегического планирования, а также включены в проект разработанного указа