Bugun Toshkentdagi "INNO" innovatsion o'quv-ishlab chiqarish texnoparkida birinchi “Точка притяжения” markazining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu markaz INNO Technopark negizida joylashib, ilmiy va innovatsion salohiyatni rivojlantirishda muhim bo‘g‘in bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.
Ochilish marosimida Strategik islohotlar agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari A. Abduqodirov, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Sh. Daliev, Skolkovo fan va texnologiyalar instituti strategik sheriklik bo‘yicha vitse-prezidenti A. Sitnikov, Skolkovo fan va texnologiyalar instituti “Maqsadli kapital fondi” direktori A. Shket hamda boshqa yuqori martabali mehmonlar, ishbilarmon va ilmiy doira vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir doirasida A. Shket va Sh. Daliev so‘zga chiqib, markazning asosiy vazifalari va uning O‘zbekistonda ilmiy-innovatsion faoliyatni rivojlantirishdagi roli haqida so‘z yuritdilar. Tadbir davomida ochilish marosimi doirasida plenаr sessiya o‘tkazildi. Unda markazning istiqbolli faoliyat modeli, strategik yo‘nalishlari va kutilayotgan natijalar muhokama qilindi.
Jumladan, muzokaralar davomida " Точка притяжения " markazining quyidagi hamkorlik yo‘nalishlari haqida so‘z bordi”
- Ilmiy tadqiqotlar va innovatsiyalarni ilgari surish — olimlar va tadqiqot muassasalari o‘rtasida ilmiy loyihalarni ishlab chiqish va bilim almashinuvi.
- Ma’ruzalar, master-klasslar va seminarlar tashkil etish — talaba va yosh olimlarni o‘qitish maqsadida yetakchi mutaxassislar va ekspertlar ishtirokida ta’lim tadbirlari tashkil etish.
- Yosh olimlar va talabalarni qo‘llab-quvvatlash — tadqiqot loyihalari va startaplarni amalga oshirish uchun tanlovlar o‘tkazish, grantlar va stipendiyalar ajratish.
- Hamkorlikda tadqiqot guruhlarini tuzish — yosh olimlar va mutaxassislar uchun birgalikdagi ilmiy tadqiqot jamoalarini shakllantirish.
- Innovatsion loyihalarni amalga oshirish — mamlakat iqtisodiyotiga yangi texnologiyalar va ishlanmalarni joriy qilish.
- Konsultatsiya va ekspert ko‘magi — ilmiy-texnik rivojlanish va innovatsion faoliyat bo‘yicha maslahat va ekspert ko‘magini taqdim etish.
“Точка притяжения” markazining tashkil etilishi ilm-fan, ta’lim va iqtisodiyot o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash doirasida amalga oshirilayotgan strategik qadamdir. Ushbu markazning asosiy maqsadi yosh olimlarni qo‘llab-quvvatlash, tadqiqot guruhlarini shakllantirish va ilg‘or texnologiyalarni mamlakat iqtisodiyotiga joriy etishdir. Markaz nafaqat yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash maydonchasiga, balki mamlakatning innovatsion rivojlanishini jadallashtiruvchi katalizatorga aylanishi kutilmoqda.

В Ташкенте открыт первый пилотный центр «Точка притяжения» на базе технопарка INNO Technopark
Сегодня в Инновационном образовательно-производственном центре INNO состоялось открытие первого пилотного центра «Точка притяжения». Центр расположен на базе технопарка INNO Technopark и призван стать ключевым элементом в развитии научного и инновационного потенциала Узбекистана.
В церемонии открытия приняли участие первый заместитель директора Агентства стратегических реформ А.Абдукадиров, первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Ш.Далиев, вице-президент по стратегическим партнерствам Сколковского института науки и технологий А.Ситников, директор фонда «Целевой капитал Сколковского института науки и технологий» А.Шкеть и другие высокопоставленные гости и представители деловых и научных кругов.
После открытия А.Шкеть выступил с приветственным словом, обозначив основные задачи центра и его роль в стимулировании научной и инновационной деятельности в Узбекистане. В рамках церемонии открытия прошла пленарная сессия, в ходе которой были обсуждены перспективные модели работы центра, стратегические направления его деятельности и ожидаемые результаты.
В ходе пленарной сессии были обсуждены следующие основные направления сотрудничества центра «Точка притяжения»:
1. Продвижение научных исследований и инноваций — разработка научных проектов и обмен знаниями между учеными и исследовательскими учреждениями.
2. Организация лекций, мастер-классов и семинаров — участие ведущих специалистов и экспертов для обучения студентов и молодых ученых.
3. Поддержка молодых ученых и студентов — проведение конкурсов, выделение грантов и стипендий для реализации исследовательских проектов и стартапов.
4. Создание совместных исследовательских групп — формирование исследовательских команд для молодых ученых и специалистов.
5. Реализация инновационных проектов — внедрение новых технологий и разработок в экономику страны.
6. Консультации и экспертная поддержка — предоставление консультационных услуг и экспертной поддержки по вопросам научно-технического развития и инновационной деятельности.
Создание центра «Точка притяжения» – это один из стратегических шагов в рамках укрепления связей между наукой, образованием и экономикой. Его цель – поддержка молодых ученых, формирование исследовательских групп и внедрение передовых технологий в экономику. Центр станет не только площадкой для подготовки высококвалифицированных специалистов, но и катализатором инновационного развития страны.