Avval xabar berganimizdek, Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan onlayn to‘lovlar ulushini oshirish bo‘yicha takliflar hamda hujjat loyihasi ishlab chiqilgan edi.
Mazkur chora-tadbirlarni ishlab chiqishda elektron to‘lovlar sohasi rivojlangan davlatlarning tajribasi o‘rganildi, bu borada mahalliy va xorijiy to‘lov tizimi operatorlari, banklar va yirik fintex kompaniyalar bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Naqdsiz hisob-kitoblarni ommalashtirish va yashirin iqtisodiyot ulushini qisqartirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni imzolandi.
Farmonga ko‘ra, 2030 yilgacha savdo va xizmat ko‘rsatish sohalarida naqd pulsiz to‘lovlar ulushini 75 foizga yetkazish belgilandi.
Ushbu strategik maqsadga erishish uchun 2026 yil 1 apreldan boshlab, to‘lovlar faqat naqdsiz shaklda amalga oshiriladigan tovar va xizmatlar ro‘yxati tasdiqlandi. Bular:
davlat organlari tomonidan ko‘rsatiladigan xizmatlar;
alkogol va tamaki mahsulotlari;
elektr energiyasi, tabiiy gaz va ichimlik suvi uchun to‘lovlar;
yoqilg‘i quyish shoxobchalarida neft-gaz mahsulotlarini sotish
va elektromobillarni zaryadlash bo‘yicha xizmatlar;
ko‘chmas mulk ob’ektlari oldi-sotdisi;
ishlab chiqarilganiga o‘n yildan oshmagan transport vositalari oldi-sotdisi.
Shuningdek, Farmonda tovar va xizmatlar narxi 25 million so‘mdan oshgan taqdirda to‘lovlar faqat naqdsiz shaklda amalga oshirilishi belgilandi.
Bundan tashqari, 2026 yil 1 yanvarga qadar barcha savdo va xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlarda elektron to‘lovlarni qabul qilish uchun yagona QR-kod joriy qilinadi. Bunda to‘lovlarni yagona QR-kod orqali qabul qilish 2026 yil 1 iyuldan boshlab majburiy bo‘ladi.
Ushbu Farmon yurtimizda tovar va xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirishda fuqarolarimiz uchun keng qulayliklar va imkoniyatlar yaratadi.

Как сообщалось ранее, Агентство стратегического развития и реформ и Министерство экономики и финансов разработали предложения и проект документа по увеличению доли онлайн-платежей.
При разработке данных мер был изучен опыт стран с развитой сферой электронных платежей, проведены встречи с отечественными и зарубежными операторами платежных систем, банками и крупными финтех-компаниями.
Сегодня был подписан Указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах, направленных на популяризацию безналичных расчетов и сокращение доли теневой экономики».
Согласно Указу, доля безналичных платежей в сфере торговли и услуг должна достичь 75 процентов к 2030 году.
Для достижения этой стратегической цели утвержден перечень товаров и услуг, оплата которых с 1 апреля 2026 года будет осуществляться только в безналичной форме. Это:
услуги, оказываемые государственными органами;
алкогольная и табачная продукция;
платежи за электрическую энергию, природный газ и питьевую воду;
реализация нефтегазовой продукции на автозаправочных станциях и услуги по зарядке электромобилей;
купля-продажа объектов недвижимости;
купля-продажа транспортных средств, с даты производства которых не прошло десять лет.
Также Указом определено, что при стоимости товаров и услуг свыше 25 миллионов сум платежи будут осуществляться только в безналичной форме.
Кроме того, до 1 января 2026 года во всех организациях, осуществляющих торговую и сервисную деятельность, будет внедрен единый QR-код для приема электронных платежей. При этом прием платежей через единый QR-код станет обязательным с 1 июля 2026 года.
Настоящий Указ создаст широкие удобства и возможности для наших граждан при осуществлении платежей за товары и услуги.