“Kelajak uchun” istiqbolli tashabbuslar forumi qizg‘in pallaga kirdi. O‘tgan qisqa davrda kelajakuchun.gov.uz platformasiga fuqarolardan 100 dan ortiq takliflar kelib tushdi.
Ular orasida tadbirkorlik, raqamli texnologiyalar, energetika, tibbiyot va ta’lim, ekologiya, suv xo‘jaligi, sud-huquq sohalari bo‘yicha qiziqarli g‘oyalar bor.
Misol uchun, qashqadaryolik fuqaro A.J. “aqlli” havo tozalovchi panel yaratish va uni havo sifati yomonlashgan shaharlarda o‘rnatish taklifini yuborgan.
Navoiylik yurtdoshimiz N.H. paxta va g‘alladan kam hosil beradigan yerlarda tez o‘suvchi yog‘ochbop daraxt plantatsiyalarini tashkil qilish loyihasini ilgari surgan. Uning fikricha, bu orqali daromadni 5 barobargacha oshirish, tomchilatib sug‘orish orqali suv sarfini 5 barobarga kamaytirish mumkin.
Bunday qiziqarli g‘oya va tashabbuslar ko‘p.
Eslatib o‘tamiz, forum O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 14 iyuldagi “Islohotlarni amalga oshirishda istiqbolli tashabbuslarni yanada qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq o‘tkazilmoqda.
Ya’ni, barcha jarayonlar ishonchli va tizimli tashkil etilgan. Xususan, One ID orqali ro‘yxatdan o‘tishning ahamiyati shundaki, tashabbus egasining mualliflik huquqi ta’minlanadi.
Forumda g‘olib deb topilgan loyihalar:
- O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga taqdimot qilinadi;
- moliyalashtiriladi va tijoratlashtiriladi;
- butun respublikada joriy qilinadi.
Tashabbus mualliflari:
- o‘z salohiyatini yuzaga chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ladi;
- istiqbolli kadrlar ro‘yxatiga kiritiladi;
- 10 - 50 million so‘m miqdorida pul mukofotlari bilan taqdirlanadi.
Forumga tashabbuslar yo‘llash davom etmoqda. Hech bir fikr e’tibordan chetda qolmaydi. Forumda qatnashing. Batafsil kelajakuchun.gov.uz saytida tanishing.

Проявите инициативу и добейтесь успеха
Форум перспективных инициатив «Келажак учун» вступил в активную фазу. За короткий период на платформу kelajakuchun.gov.uz от граждан поступило более 100 предложений.
Среди них — интересные идеи в сфере предпринимательства, цифровых технологий, энергетики, медицины, образования, экологии, водного хозяйства и судебно-правовой системы.
Например, житель Кашкадарьинской области А.Ж. предложил создать «умную» воздухоочистительную панель и установить ее в городах с ухудшенным качеством воздуха.
Житель Навоийской области Н.Х. выдвинул проект по созданию плантаций быстрорастущих древесных пород на землях с низкой урожайностью хлопка и зерна. По его мнению, можно в 5 раз увеличить доход и столько же раз снизить потребление воды за счет капельного орошения.
Таких интересных идей и инициатив много.
Напомним, что форум проводится в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 14 июля 2025 года «О дополнительных мерах по дальнейшей поддержке перспективных инициатив в реализации реформ».
Все процессы форума надежно и системно организованы. В частности, важность регистрации через One ID заключается в защите авторских прав инициатора.
Проекты, признанные победителями форума:
• будут представлены Президенту Республики Узбекистан;
• получат финансирование и будут коммерциализированы;
• будут внедрены по всей республике.
Авторы инициатив:
• получат возможность реализовать свой потенциал;
• будут включены в перечень перспективных кадров;
• будут награждены денежными премиями в размере от 10 до 50 миллионов сумов.
Подача инициатив на форум продолжается. Ни одна идея не останется без внимания. Принимайте участие в форуме. Подробнее ознакомьтесь на сайте kelajakuchun.gov.uz.