Toshkentda fuqarolar ehtiyojlariga yo‘naltirilgan raqamli portalning interfeysini yaratish bo‘yicha milliy xakaton boshlandi.
Xakaton ijtimoiy sohada davlat investitsiyalarini boshqarishga qaratilgan geoasr.uz geoportalida raqamli yechimlarni yaratish vazifasi atrofida faol yoshlar, dasturchilar va tahlilchilarni birlashtirdi.
Loyiha Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi tomonidan Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati bilan birgalikda amalga oshirilmoqda.
Xakatonning asosiy maqsadi ijtimoiy muassasalar – maktablar, bolalar bog‘chalari, tibbiyot maskanlari, yo‘l tarmog‘i va davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan boshqa obyektlar bo‘yicha aholidan fikr-mulohazalarni to‘plash, vizualizatsiya va tahlil qilishni ta’minlaydigan portal interfeysi prototiplari hamda funksional modullarni ishlab chiqishdan iborat.
Xakaton yakunida quyidagilarni taqdim etish rejalashtirilgan:
- Geoportalga integratsiyalashgan fuqarolik fikr-mulohazalarini vizualizatsiya qilish modullari;
- portal interfeysi, tegishli vazirlik va idoralar uchun tahliliy boshqaruv panellari.
Tashabbus, shuningdek, yoshlarning GovTech, geoaxborot tizimlari va ma’lumotlarni tahlil qilish bo‘yicha qobiliyatlarini rivojlantirishga xizmat qiladi. Eng yaxshi yechimlar davlat boshqaruvi tizimida fuqarolik ishtirokining yangi vositalarini joriy etish uchun asos bo‘ladi.

В Ташкенте дан старт национальному хакатону, посвящённому созданию пользовательского интерфейса цифрового портала, ориентированного на потребности граждан.
Хакатон объединяет активных граждан, разработчиков и аналитиков вокруг задачи создания граждано-ориентированных цифровых решений на базе данных Геопортала управления государственными инвестициями в социальной сфере (geoasr.uz).
Проект реализуется Агентством стратегических развития и реформ в партнёрстве с Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ).
Ключевая цель хакатона разработка прототипов интерфейса портала и функциональных модулей, обеспечивающих регулярный сбор, визуализацию и анализ обратной связи от населения по объектам социальной инфраструктуры: школам, детским садам, медицинским учреждениям, дорожной сети и другим объектам, финансируемым из государственного бюджета.
По итогам хакатона планируется представить:
- модули визуализации гражданской обратной связи, интегрированные в Геопортал;
- интерфейс портала, аналитические дашборды для профильных министерств и ведомств.
Инициатива также направлена на развитие компетенций молодежи в сферах GovTech, геоинформационных систем и анализа данных. Лучшие решения войдут в основу внедрения новых цифровых инструментов гражданского участия в системе государственного управления.