Oʻzbekistonda ovqatlanish sohasida ISCAD (International Strategic Center for Agri-Food Development) tashkiloti tomonidan Strategik islohotlar agentligi huzuridagi Delivery Unit ofisi bilan hamkorlikda keng qamrovli tadqiqot olib borilmoqda. Loyihaning maqsadi aholining ovqatlanish odatlari va ratsionini har tomonlama baholash, sogʻliqqa ta’sir qiluvchi bilimlar, xulq-atvor omillari va obyektiv tibbiy koʻrsatkichlarni oʻrganishdan iborat.
Tadqiqot xalqaro KAP Survey (bilim, munosabat va amaliyotlarni baholash) metodologiyasiga asoslangan boʻlib, antropometrik oʻlchovlar, klinik va tibbiy tekshiruvlar, biokimyoviy ma’lumotlarni yigʻish hamda respondentlarning sogʻligʻi tarixi boʻyicha ma’lumotlar to‘plashni oʻz ichiga oladi. Hozirgi kungacha mamlakat boʻylab 13 mingdan ortiq xonadonlar ushbu tadqiqotda ishtirok etgan.
Zamonaviy tibbiyot ilmi ovqatlanishni hayot sifati va surunkali yuqumli bo‘lmagan kasalliklarga chidamlilikni belgilovchi asosiy omillardan biri deb tan oladi. Mavjud ma’lumotlarga koʻra, salomatlikning yomonlashuvi holatlarining aksariyati turmush tarzi, xususan, nomutanosib ovqatlanish va jismoniy faollikning yetishmasligi bilan bogʻliq. Jahon sogʻliqni saqlash tashkilotining 2014 va 2019-yillardagi STEPS tadqiqoti ma’lumotlari tahlili shuni koʻrsatdiki, bu davrda tuz iste’mol qiluvchilar ulushi 15,6% dan 36,6% ga oshgan, tavsiya etilgan miqdorda sabzavot va meva iste’mol qilmaydiganlar ulushi 67,2% ni tashkil etgan, ortiqcha vazn va yuqori qon bosimi bilan yashovchilar soni ham sezilarli darajada oshgan. Ushbu tendensiyalar sogʻlom ovqatlanish modeliga oʻtish zarurligini yaqqol koʻrsatmoqda. Notoʻgʻri ovqatlanish organizmda moddalar almashinuvi buzilishlariga olib kelishi, qon tarkibida shakar va xolesterin miqdorining koʻpayishi orqali umumiy sogʻliqqa salbiy ta’sir koʻrsatishi va sogʻliqni saqlash tizimiga yukni oshirishi mumkin.
Tadqiqot doirasida quyidagi 5 yoʻnalish boʻyicha ma’lumotlar toʻplanmoqda: aholining ovqatlanish boʻyicha bilim va amaliyoti; antropometrik koʻrsatkichlar (boʻy, vazn, tana massasi indeksi), biokimyoviy parametrlari (qon tarkibidagi shakar, xolesterin, mikroelementlar), klinik salomatlik holati, shuningdek, individual va oilaviy tibbiy tarix, ijtimoiy va maishiy sharoitlar. Ushbu ma’lumotlar aholining sogʻlom ovqatlanish tamoyillari boʻyicha xabardorlik darajasini, ortiqcha vazn va yetarli ovqatlanmaslik holatlarini, ijtimoiy va xulq-atvor omillarining ta’sirini, shuningdek, hududiy xususiyatlarni aniqlash imkonini beradi.
Toʻplangan ma’lumotlar asosida milliy darajadagi dasturlar va tashabbuslar ishlab chiqiladi. Ular ovqatlanish sifatini yaxshilash, kasalliklarning oldini olish, aholining xabardorligini oshirishga qaratilgan maqsadli axborot kampaniyalarini tayyorlash va mazkur sohadagi qonunchilikni takomillashtirishga xizmat qiladi. Bunday tadqiqotlar xalqaro amaliyotda jamoat salomatligi sohasidagi yondashuvlarni shakllantirishda muhim oʻrin egallaydi. Ular ratsiondagi oʻzgarishlarni kuzatish, ilgari qabul qilingan choralarni baholash, yondashuvlarni takomillashtirish va barqaror natijalarga erishish imkonini beradi.
Shu bois, Oʻzbekistonda ovqatlanish holatini baholash bo‘yicha olib borilayotgan tadqiqot katta ahamiyatga ega. Bu salomatlikni mustahkamlash va hayot sifatini oshirishga qaratilgan ilmiy asoslangan, kompleks yondashuv tomon bosilgan muhim qadamdir.

В Узбекистане проводится всесторонняя оценка питания населения
В Узбекистане проводится масштабное исследование в области питания, инициированное международной организацией ISCAD (International Strategic Center for Agri-Food Development) в сотрудничестве с Офисом Delivery Unit при Агентстве стратегических реформ. Целью проекта является комплексная оценка пищевых привычек и рациона населения, включая знания, поведенческие установки и объективные медицинские показатели, влияющие на здоровье.
Исследование основано на международной методике KAP Survey (оценка знаний, установок и практик), а также включает антропометрические измерения, клинико-медицинские обследования, сбор биохимических данных и изучение истории здоровья респондентов. В проекте уже приняли участие более 13 тысяч домохозяйств по всей стране.
Современная медицинская наука признает питание одним из ключевых факторов, определяющих качество жизни и устойчивость к хроническим неинфекционным заболеваниям. Согласно имеющимся данным, подавляющее большинство случаев ухудшения здоровья связано с образом жизни, включая несбалансированное питание и недостаточную физическую активность. Анализ, проведенный на основе данных STEPS Всемирной организации здравоохранения за 2014 и 2019 годы, выявил определенные негативные изменения, за этот период доля потребителей соли выросла с 15,6% до 36,6%, доля людей, не получающих рекомендованный объем овощей и фруктов, составила 67,2%, а число лиц с избыточным весом и повышенным артериальным давлением заметно увеличилось. Эти тенденции подчеркивают важность перехода к более здоровым пищевым моделям. Нерациональное питание может сопровождаться нарушениями обмена веществ, включая повышение уровня сахара и холестерина в крови, что негативно влияет на общее состояние организма и увеличивает нагрузку на систему здравоохранения.
В рамках исследования собираются данные по 5 основным направлениям, это уровень знаний и практик населения по вопросам питания, антропометрические показатели (рост, вес, индекс массы тела), биохимические параметры (уровень сахара, холестерина, микроэлементов), клиническое состояние здоровья, а также индивидуальный и семейный анамнез, включая социально-бытовые условия. Эти данные позволят оценить уровень осведомленности населения о принципах здорового питания, распространенность таких состояний, как избыточный вес и недоедание, выявить влияние социальных и поведенческих факторов, а также учесть региональные особенности.
Собранная информация станет основой для разработки национальных программ и инициатив, направленных на улучшение качества питания, профилактику заболеваний, подготовку целевых информационных кампаний и совершенствование законодательства в данной сфере. Подобные исследования в международной практике играют важную роль в формировании подхода в области общественного здравоохранения. Они позволяют отслеживать изменения в рационе, оценивать эффективность ранее принятых мер, корректировать подходы и добиваться устойчивых результатов.
Таким образом, оценка текущего состояния питания в Узбекистане приобретает более важное значение. Это первый шаг к формированию комплексной, научно обоснованной системы, направленной на укрепление здоровья населения и повышение качества жизни.