Oʻzbekiston turizmini 2040-yilgacha rivojlantirish strategiyasi uchun dastlabki takliflar taqdimoti bo‘lib o‘tdi
zbekiston turizmini 2040-yilgacha rivojlantirish strategiyasi doirasida “Reformatics” xalqaro konsalting kompaniyasi tomonidan tayyorlangan oraliq hisobot taqdimoti boʻlib oʻtdi.
Tadbirda Strategik islohotlar agentligi, Turizm qoʻmitasi, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi, Madaniyat vazirligi, Transport vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Markaziy bank, Milliy statistika qoʻmitasi, Madaniy meros agentligi, Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamgʻarmasi hamda boshqa vazirlik va idoralar rahbariyati va vakillari ishtirok etdi.
“Reformatics” kompaniyasi rahbari Nika Gilauri Oʻzbekiston oʻzining noyob tarixiy-madaniy merosi, geografik joylashuvi va barqaror ichki muhiti tufayli katta turistik salohiyatga ega ekanini ta’kidladi. Shu bilan birga, uning fikriga koʻra, bir qator tizimli muammolarni hal etish orqali turizmni mamlakat iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biriga aylantirish mumkin.
Ta’kidlanishicha, 2024-yilda turizm sohasidan olingan daromad Oʻzbekiston YAIMining 4,7 foizini tashkil etgan, dunyo boʻyicha oʻrtacha koʻrsatkich esa 10 foizga teng. 2021-yilda turizm maqsadida kelgan xorijiy sayyohlar ulushi 8,3 foiz boʻlgan boʻlsa, 2024-yilda bu koʻrsatkich 14,9 foizga yetdi. Ammo bu raqam hali ham boshqa davlatlar, masalan, Hindiston, Turkiya va Gruziya bilan solishtirganda past hisoblanadi.
Turistlar oqimini oshirish va toʻlovga qodir sayyohlarni jalb etish maqsadida kompaniya bir qator chora-tadbirlarni taklif qildi. Ular orasidan aviaqatnovlarni diversifikatsiya qilish, viza tartib-taomillarni soddalashtirish, turistik mahsulotlar katalogi va tadbirlar kalendarini joriy takliflari o‘rin olgan. Shuningdek, zamonaviy arxitektura va gastroturizmni rivojlantirish, oshpazlik ta’limini kuchaytirish, koʻngilochar va sarguzasht turizmini kengaytirish, mamlakat brendini mustahkamlash boʻyicha marketing kampaniyalari va infratuzilmaga investitsiyalarni jalb qilishga doir takliflar ham ilgari surildi.
Xususan, kirish turizmini rivojlantirishda viza tartib-taomillari asosiy omil sifatida alohida e’tirof etildi. “Reformatics” kompaniyasi vizasiz rejim geografiyasini kengaytirish boʻyicha yangi yondashuvlarni taklif qildi.
Strategik islohotlar agentligi direktori B.Raxmatov, oʻz navbatida, Oʻzbekistonning har bir hududining salohiyati va imkoniyatlarini inobatga olgan holda ichki turizmni rivojlantirish, etnografik turizmni ilgari surish, boy madaniy meros, milliy an’analar, urf-odatlar va hunarmandchilik koʻnikmalari asosida takliflar ishlab chiqishni taklif etdi. Shu bilan birga, “Turizm toʻgʻrisida”gi Qonun va soʻnggi yillarda qabul qilingan 100 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish boʻyicha ham tavsiyalar taqdim etilishi zarurligi qayd etildi.
Uchrashuv davomida taqdim etilgan tavsiyalar batafsil koʻrib chiqildi va ishtirokchilar tomonidan muhokama qilindi. Kelgusida “Reformatics” kompaniyasining ushbu yoʻnalishdagi ishlari turizm sohasini rivojlantirish boʻyicha aniq yoʻnalishlarni belgilab berishi, mintaqaviy salohiyat va zamonaviy sayyohlar ehtiyojlarini inobatga olgan holda shakllanishi kutilmoqda.

Состоялась презентация промежуточного отчета международной консалтинговой компании «Reformatics» для Стратегии развития туризма Узбекистана до 2040 года.
На встрече приняли участие руководство и представители Агентства стратегических реформ, Комитета по туризму, Министерства иностранных дел, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Министерства культуры, Министерства транспорта, Министерства внутренних дел, Центрального банка, Национального комитета по статистике, Агентства культурного наследия, Фонда развития культуры и искусства, других министерств и ведомств.
Руководитель «Reformatics» Ника Гилаури отметил, что Узбекистан обладает значительным туристским потенциалом благодаря уникальному историко-культурному наследию, географическому положению и стабильной внутренней ситуации. Наряду с этим, по его мнению, имеется ряд вопросов, эффективное решение которых может сделать сферу туризма одним из локомотивов развития Узбекистана.
Отмечено, что в 2024 году доходы от туризма в ВВП Узбекистана составили 4,7%, а средний мировой показатель равен 10%. Несмотря на рост потока иностранных туристов, прибывающих с туристическими целями с 8,3% в 2021 году до 14,9% в 2024 году, этот показатель остается невысоким по сравнению с другими странами, например, Индией, Турцией, Грузией.
Для увеличения туристического потока и привлечения большого числа платежеспособных туристов компания предложила такие меры, как диверсификация авиаперевозок, дальнейшее упрощение визовой политики, внедрение каталога туристских продуктов и календаря туристских мероприятий. Также предложения охватили вопросы продвижения современной архитектуры, модернизации гастрономической сферы и развития кулинарного образования, активизации развлекательного и приключенческого туризма, повышения узнаваемости страны через маркетинговые кампании, а также привлечения инвестиций в инфраструктуру.
Особенно отмечены вопросы визовой политики как ключевого фактора развития въездного туризма. Компания «Reformatics» предложила новые способы расширения географии безвизового режима.
Директор Агентства стратегических реформ Б.Рахматов предложил партнерам сформировать по больше предложений для развития внутреннего туризма с учетом потенциала и возможностей каждого региона Узбекистана, продвижения этнографического туризма, принимая во внимание богатое культурное наследие, разнообразие национальных традиций, обычаев, ремёсел различных этнических групп, проживающих в Узбекистане. Также запрошены рекомендации
по совершенствованию национального законодательства, в частности, Закона «О туризме» и свыше 100 нормативно-правовых актов, принятых за истекший период.
В ходе встречи озвученные рекомендации были детально рассмотрены и обсуждены участниками мероприятия. Ожидается, что дальнейшие шаги консалтинговой компании «Reformatics» в данном направлении будут включать четкие ориентиры по развитию отрасли, опираться на потенциал регионов и современные запросы туристов.