Bugun O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ”Davlat boshqaruvini raqamli transformatsiya qilish va samaradorligini oshirishga qaratilgan tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmoyishi qabul qilindi. Mazkur farmoyish bilan:
1) 2026 yil 1 yanvardan boshlab “Byurokratiyani bartaraf etish – 2030” dasturi amalga oshiriladi. Dasturda 4 ta asosiy vazifa belgilab berildi.
2) “Byurokratiyani bartaraf etish – 2030” dasturi amalga oshirilishini muvofiqlashtirish maqsadida Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi huzurida loyiha ofisi tashkil etildi hamda 3 ta asosiy vazifa qo‘yildi.
Xususan, mazkur Dastur doirasida amalga oshiriladigan chora-tadbirlar bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ishlab chiqilib, tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik rejalashtirish va rivojlanish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengashga kiritiladi;
3) byurokratiyani bartaraf etish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish va ko‘rib chiqish, bu boradagi ishlarning samaradorligini baholash Strategik rivojlanish va islohotlar agentligining “Zero Bureaucracy” raqamli platformasi orqali amalga oshiriladi;

Агентство стратегического развития и реформ будет координировать исполнение программы «Устранение бюрократии – 2030»
Сегодня принято распоряжение Президента Республики Узбекистан «Об организационных мерах, направленных на цифровую трансформацию и повышение эффективности государственного управления». Согласно данному документу:
1) с 1 января 2026 года запускается программа «Устранение бюрократии – 2030». В программе определены 4 основные задачи;
2) в целях координации исполнения программы при Агентстве стратегического развития и реформ создан проектный офис, на него возложены 3 основные задачи.
В частности, предусматривается разработка «дорожной карты» мер в рамках реализации данной программы, которая будет внесена на утверждение в Координационный совет по стратегическому планированию и развитию при Президенте Республики Узбекистан;
3) разработка и рассмотрение предложений по устранению бюрократии, оценка эффективности проведенной в данном направлении работы будет осуществляться посредством цифровой платформы Агентства «Zero Bureaucracy»;