Xalqaro maslahatlashuv kengashi O‘zbekistondagi demografik o‘zgarishlardan to‘g‘ri foydalanish choralariga doir takliflar ishlab chiqdi.
Xususan, Kengash demografik masalalar bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni taklif qilmoqda. Ular orasida ta’lim darajasini oshirish (ayniqsa xotin-qizlar uchun), kasbiy-texnik ta’limni rivojlantirish, xorijda shartnoma asosida mehnat faoliyatini tashkil etish va ijtimoiy xizmatlar sektorini faol rivojlantirish kabi mexanizmlar mavjud.
Kengashning tavsiyasiga ko‘ra, aholining tabiiy o‘sish darajasi eng yuqori bo‘lgan Samarqand, Farg‘ona, Qashqadaryo va Andijon viloyatlarida ayollar ta’limiga alohida e’tibor qaratilishi lozim. Ayollarning savodxonligi va ta’lim darajasini barcha bosqichlarda oshirish ular orasida bandlik imkoniyatlarini kengaytiradi.
Kengashning qayd etishicha, yoshlar uchun kasbiy-texnik ta’limni kengaytirish ikki tomonlama foyda keltiradi. Bir tomondan, sifatli kasbiy ta’lim tizimi yosh avlodga zamonaviy texnologiyalar va xizmatlar sohasida raqobatbardosh bo‘lish imkonini beruvchi yuqori malaka va ko‘nikmalarni taqdim etadi. Avstriya va Germaniya tajribasi shuni ko‘rsatadiki, rivojlangan kasbiy ta’lim va texnik kollejlar tizimi yosh kadrlar tayyorlash sifatini oshiradi va mehnat bozoridagi muammolarni kamaytiradi.
Kengashning yana bir muhim taklifi O‘zbekiston fuqarolarining xorijda qonuniy mehnat faoliyatini amalga oshirishini tashkil qilishdir. Bunda ishchi kuchi tanqisligini boshdan kechirayotgan davlatlar bilan shartnomalar tuzish nazarda tutilmoqda.
Kengash xorijda ish topish uchun eng istiqbolli sohalar sifatida qurilish, qishloq xo‘jaligi va ijtimoiy parvarish xizmatlarini ko‘rsatmoqda. Qishloq xo‘jaligidagi ishlar odatda mavsumiy bo‘lib, qurilish loyihalari uzoq muddatlarda  amalga oshiriladi. Bu esa vaqtinchalik mehnat migratsiyasi uchun shartnoma asosidagi qulay format hisoblanadi. Mazkur jarayonda fuqarolar nafaqat daromad oladilar, balki zamonaviy texnologiyalar, mehnat tashkiloti va boshqaruv bilan tanishish orqali yangi tajriba va malaka ham orttiradilar.
Qayd etilishicha, Kengash tomonidan ilgari surilgan ushbu yondashuv barqaror yechim namunasi bo‘lib, u inson kapitali sifatini oshirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj guruhlarni qo‘llab-quvvatlash va iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
Mavjud demografik holat va Xalqaro maslahatchilar kengashi tavsiyalarini inobatga olgan holda, uzoq muddatli barqarorlik va inklyuziv rivojlanishni ta’minlashga qaratilgan O‘zbekiston Demografiya strategiyasi ishlab chiqiladi.

Международный консультативный совет представил рекомендации, направленные на учет демографических тенденций в процессе развития Узбекистана.
В частности, Международный консультативный совет предлагает комплекс мер государственного реагирования на обозначенные демографические вопросы. В их числе повышение уровня образования (особенно для женщин, а также развитие профессионально-технического обучения), организация трудовой деятельности за рубежом на контрактной основе и активное развитие сектора социальных услуг.
Особое внимание Совет рекомендует уделить женскому образованию в тех регионах, где отмечается наибольший естественный прирост населения – это Самаркандская, Ферганская, Кашкадарьинская и Андижанская области. Повышение уровня грамотности и образования женщин на всех этапах откроет им больше возможностей трудоустройства.
Совет отмечает, что расширение профессионально-технического обучения для молодежи обоих полов способно принести двойную пользу. С одной стороны, качественная система профобразования позволит молодым людям получать более высокую квалификацию и навыки, что сделает их конкурентоспособнее в условиях современного технологичного производства и сферы услуг. Опыт таких стран, как Австрия и Германия, показывает, что развитая система профессионального обучения и технических колледжей значительно повышает подготовку молодых кадров и сглаживает проблемы на рынке труда.
Еще одно направление предложений Совет – это легальная трудовая деятельность граждан Узбекистана за рубежом. Речь идет о заключении двусторонних контрактов с государствами, испытывающими нехватку рабочей силы.
Наиболее перспективными сферами для трудоустройства за рубежом Совет называет строительство, сельское хозяйство и сектор социального ухода. Сельскохозяйственные работы часто сезонны, а строительные проекты реализуются в рамках долгосрочных циклов. Это делает удобным формат временной трудовой миграции по контракту. Они получат при этом не только заработок, но и ценный опыт, новые навыки и квалификацию, включая знакомство с современными технологиями, организациями труда и управлением.
В отчете Совет отмечается, что предложенные решения могут стать примером именно такого устойчивого подхода, сдерживая неконтролируемый рост населения, они одновременно улучшают качество человеческого капитала, поддерживают уязвимые группы и стимулируют экономический рост.
В контексте текущей демографической ситуации и с учетом рекомендаций Международного консультативного совета будет разработана Стратегия демографии Узбекистана направленной на обеспечение долгосрочной устойчивости и инклюзивного развития Узбекистана.