Nurafshon shahrida boʻlib oʻtgan Xalq deputatlari kengashining navbatdagi sessiyasida Toshkent viloyatini 2030-yilgacha rivojlantirish strategiyasi loyihasi koʻrib chiqildi. Bu hujjat “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasining mantiqiy bir qismi boʻlib, unda Toshkent viloyati boʻyicha 70 dan ortiq maqsadlar belgilangan.
Mamlakatimizda imkoniyatlar ham, aholining talabi ham oshib boryapti. Kelgusida rivojlanish surʼatlarini yanada oshirish va uni odamlar hayotida aks ettirish zarur.
Toshkent viloyati ham sanoat, ham turizm, ham qishloq xoʻjaligi kabi iqtisodiyotdagi yetakchi sohalar boʻyicha juda katta imkoniyatlarga ega. Transport va logistika jihatidan esa eng qulay hudud – uchta qoʻshni davlat bilan chegaradosh, mamlakatimizning sharqi va gʻarbini bogʻlab turuvchi asosiy “arteriya” shu yerdan oʻtgan. Shuningdek, poytaxtimiz bilan yaqinlik bu viloyat uchun katta bozor degani.
Strategik rivojlanish va islohotlar agentligi tomonidan strategiyani tayyorlashda ana shu jihatlarga – viloyatning ustun tomonlaridan foydalanishga alohida eʼtibor qaratilgan.
Bu strategiyaning bosh maqsadi – 2030-yilgacha Toshkent viloyatini ilm-fan, innovatsiyalar, raqamli iqtisodiyot, moliya va turizm xizmatlari hududi sifatida rivojlantirish. Aholi jon boshiga iqtisodiy faollikni va mehnat unumdorligini oshirish, koʻproq ish oʻrinlari yaratishdan iborat.
Bunga erishish uchun 7 ta asosiy yoʻnalish belgilangan. Bular – iqtisodiy rivojlanish va aholi farovonligi, eksport va investitsiyalar, kambagʻallikka barham berish va ijtimoiy himoya, inson kapitali, infratuzilma va “aqlli shahar”, ekologiya va “yashil iqtisodiyot”, turizm va tadbirkorlik.
Jumladan, yalpi hududiy mahsulot hajmi 2030-yilga qadar hududiy 28,3 milliard AQSH dollariga, aholi jon boshiga 8,3 ming dollarga yetkazilishi koʻzda tutilgan. Ishsizlikni kamaytirish, mutlaq kambagʻallikka toʻliq barham berish vazifasi qoʻyilgan.
Maktabgacha taʼlim qamrovi 76 foizga, oliy taʼlim qamrovi 85 foizgacha oshiriladi. Aholining oʻrtacha umrini 75 yoshdan 78 yoshgacha uzaytirish choralari koʻriladi. Har yili 12,8 ming xonadonli uy-joy barpo etiladi, “Yangi Oʻzbekiston” massivilarini 8 taga yetkaziladi. 4,8 ming kilometr avtomobil yoʻllari taʼmirlanadi.
Asosiy maqsad besh yillik rivojlanishni har bir tuman, har bir oila hayotiga olib kirishdir. Shuning uchun ham strategiyada aniq maqsadlar, ularga erishish mexanizmlari, moliyalashtirish manbalari va masʼullar belgilab qoʻyilgan.
Eng muhimi, natijalar muntazam monitoring qilib boriladi. Bunda xalq deputatlari va jamoatchilik faollaridan katta masʼuliyat talab etiladi. Strategiya ijrosining borishi har chorakda doimiy komissiyalar kesimida oʻrganib boriladi. 2028-yilda oraliq baholash oʻtkaziladi.
Mahalliy byudjet parametrlarini Strategiya maqsadlari bilan uzviy bogʻliq holda tasdiqlash va mablagʻlar sarfi shaffofligi ustidan jamoatchilik nazorati oʻrnatiladi.
Umuman olganda, hudud strategiyasi yangi ish oʻrinlari, zamonaviy kasblar, sifatli taʼlim, qulay infratuzilma, rivojlangan turizm, zamonaviy sanoat va farovon oilalar sari yoʻl xaritasi boʻladi. Zero, undagi bosh gʻoya shunchaki raqamlar emas, xalqimizning hayoti va farovonligidir.

Стратегия Ташкентской области направлена на раскрытие огромного потенциала региона
На очередной сессии Совета народных депутатов, состоявшейся в городе Нурафшан, был рассмотрен проект Стратегии развития Ташкентской области до 2030 года. Данный документ является логической составной частью стратегии «Узбекистан — 2030», в нём определено более 70 целей по Ташкентской области.
В нашей стране растут как возможности, так и запросы населения. В дальнейшем необходимо ещё больше ускорить темпы развития и отразить это в жизни людей.
Ташкентская область обладает очень большими возможностями в ведущих отраслях экономики — промышленности, туризме и сельском хозяйстве. С точки зрения транспорта и логистики это наиболее удобный регион, он граничит с тремя сопредельными государствами, и именно через него проходит основная «артерия», связывающая восток и запад нашей страны. Кроме того, близость к столице означает для этой области большой рынок.
При подготовке стратегии Агентством стратегического развития и реформ особое внимание было уделено именно этим аспектам, использованию сильных сторон области.
Главная цель этой стратегии это развитие Ташкентской области к 2030 году как региона науки, инноваций, цифровой экономики, финансовых и туристических услуг. Она заключается в повышении экономической активности и производительности труда в расчёте на душу населения, а также в создании большего числа рабочих мест.
Для достижения этого определены 7 основных направлений. Это — экономическое развитие и благосостояние населения; экспорт и инвестиции; искоренение бедности и социальная защита; человеческий капитал; инфраструктура и «умный город»; экология и «зелёная экономика»; туризм и предпринимательство.
В частности, объём валового регионального продукта к 2030 году планируется довести до 28,3 миллиарда долларов США, а в расчёте на душу населения — до 8,3 тысячи долларов. Поставлены задачи по снижению безработицы и полному искоренению крайней бедности.
Охват дошкольным образованием будет повышен до 76 процентов, охват высшим образованием — до 85 процентов. Будут приняты меры по увеличению средней продолжительности жизни населения с 75 до 78 лет. Ежегодно будет возводиться жильё на 12,8 тысячи квартир, число массивов «Новый Узбекистан» будет доведено до 8. Будет отремонтировано 4,8 тысячи километров автомобильных дорог.
Основная цель — привнести пятилетнее развитие в жизнь каждого района, каждой семьи. Именно поэтому в стратегии определены конкретные цели, механизмы их достижения, источники финансирования и ответственные лица.
Самое важное — результаты будут регулярно отслеживаться. При этом от народных депутатов и общественных активистов потребуется большая ответственность. Ход исполнения стратегии будет ежеквартально изучаться в разрезе постоянных комиссий. В 2028 году будет проведена промежуточная оценка.
Параметры местного бюджета будут утверждаться в неразрывной связи с целями Стратегии, а над прозрачностью расходования средств будет установлен общественный контроль.
В целом стратегия региона станет дорожной картой к новым рабочим местам, современным профессиям, качественному образованию, удобной инфраструктуре, развитому туризму, современной промышленности и благополучным семьям. Ведь главная идея в ней — не просто цифры, а жизнь и благополучие нашего народа.